Search
Advertisement
Kategorie

Sieci komputerowe.

 

Niewątpliwie bez nich nie byłoby Internetu, nie moglibyśmy współdzielić zasobów dyskowych, korzystać z tych samych urządzeń, czy pograć on Line ze znajomymi. Nie wyobrażamy sobie sprawnie działającej firmy bez połączenia istniejących komputerów  w sieć. Najczęściej mamy do czynienia w organizacjach z siecią typu klient-server z wydzielonym, wydzielonymi serwerami (baz danych, plików i drukarek, poczty elektronicznej, stron WWW itp.) Na serwerach uruchomione są specjalne programy zarządzające pracą w sieci oraz udostępniające narzędzia do pracy, a na stacjach roboczych programy korzystające z funkcji serwera. Komputery użytkowników administrowane, monitorowane i zarządzane są centralnie, co zapewnia duży poziom bezpieczeństwa sieci, łatwiejsze zarządzanie, prostsze wykonywanie kopii zapasowych. W przeciwieństwie do tych sieci  w sieciach P2P (peer-to-peer) komputery komunikujące się posiadają te same uprawnienia. Wystarczy pobrać odpowiednie oprogramowanie, zainstalować je i można pobierać lub udostępniać wybrane zasoby. Nie występuje tu urządzenie zarządzające jakim jest serwer. Przykładami takich sieci są: eDonkey, BitTorrent, eMule, uTorrent, BearShare i wiele innych. Sieci komputerowe ze względu na zasięg możemy podzielić na:

  • LAN(Local Area Network) – lokalne, łączące niewielki obszar, łączy urządzenia sieciowe w ramach jednego biura, domu, budynku.
  • WAN (Wide Area Network) – rozległe, o zasięgu globalnym np. Internet, Intranet,

Aby komputery mogły działać w sieci konieczne jest ich łączenie, czy to elektryczne, optycznne, czy radiowe– tzw.topologia fizyczna (magistrali, gwiazdy, pierścienia).  Najczęściej wykorzystywana jest topologia gwiazdy, której zaletami jest łatwość dodawania nowych komputerów, łatwa kontrola i likwidacja problemów, a łączenie stacji roboczych za pomocą skrętki. W budowie sieci coraz częściej wykorzystuje się włókna światłowodowe. W dobie urządzeń mobilnych coraz większe znaczenie ma sieć bezprzewodowa Wi-Fi. Obecnie najnowszym standardem jest 802.11n, urządzenia pracują z częstotliwością 2,4 GHz, mają zasięg do 50 metrów, a szybkość transmisji wynosi do 540 Mb/s. Dzięki hotspotom umieszczanym w wielu miejscach miast, często nieszyfrowanym mamy możliwość darmowego dostępu do Internetu. W Jeleniej Górze udostępniają połączenia m. in.: UM, Politechnika Wrocławska, Zespół Szkół Elektronicznych, Pizza Hat, a nawet  możemy skorzystać z Internetu w kilku autobusach MZK.